Higiena stomatologiczna

Daleko nam do czasów, kiedy w sklepach dostępna była jedynie pasta „Pollena” a w aptece można było kupić „proszek do czyszczenia zębów”. Obecnie możemy wybierać spośród całej gamy past do zębów, szczoteczek ręcznych i elektrycznych.

Płytka nazębna jest główną przyczyną schorzeń zębów. Aby poprawnie ją usuwać koniecznym jest używanie nici dentystycznych (wąskie przestrzenie), szczoteczek jednopęczkowych (szerokie przestrzenie), które pomagają usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Dopiero tak oczyszczone zęby czyścimy szczoteczkami. Ze względu na fakt, iż każdy z nas nie jest idealny jeśli chodzi o sprawność manualną, naszym pacjentom polecamy użytkowanie szczoteczek elektrycznych (mechanicznych), koniecznie z główkami o jak największej miękkości.

Kupując szczoteczki manualne, twardość, szczególnie w przypadku zakupu szczoteczek dla dzieci, proponujemy sprawdzać na wewnętrznej powierzchni przedramienia. Jeśli szczoteczka „nie kłuje”, można uznać, że nie uszkodzi dziąsła a i dzieci będą jej chętniej używały.

Domowe zabiegi higienizacyjne, szczególnie jeśli mamy założone implanty lub korony/mosty protetyczne, można uzupełnić o zastosowanie irygatorów, które pod ciśnieniem przepłuczą oczyszczany obszar. Irygator nie zastępuje nici dentystycznej. 
Niestety, mimo wdrożonych zabiegów, nie zawsze jesteśmy w stanie oczyścić prawidłowo uzębienie, szczególnie w przypadku gdy mamy skłonności do odkładania się złogów nazębnych. W trakcie badań wstępnego i kontrolnych w naszym gabinecie każdorazowo kontrolujemy poziom oczyszczenia uzębienie i stan tkanek otaczających zęby. W razie konieczności lekarz i higienistka stomatologiczna zadbają o przywrócenie odpowiedniego stanu państwa uzębienia w tym zakresie. Trzeba tutaj wspomnieć, że niejednokrotnie jest to warunek konieczny dla możliwości rozpoczęcia kolejnych etapów leczenia.

Przewiń na górę