Endodoncja

Dział stomatologii, którego celem jest utrzymanie zębów po utracie ich żywotności.

Zęby tracą żywotność najczęściej z powodu próchnicy, następnie z powodu przeciążeń mechanicznych i schorzeń przyzębia. Również te, które posiadają rozległe wypełnienia z czasem mogą obumrzeć. Czasami leczenie kanałowe zębów (endodontyczne), konieczne jest w trakcie leczenia protetycznego.
Ząb posiada w swoim wnętrzu komorę i kanał korzeniowy, które zajmuje żywa tkanka (miazga). Należy pamiętać, że leczenie endodontyczne jest ostatecznością, kiedy inne sposoby zawiodły. Jest to postępowanie ratunkowe mające zapewnić pacjentowi możliwość korzystania z własnego zęba.

Cały protokół leczenia endodontycznego obejmuje: 

  • przygotowanie zęba do tego leczenia poprzez odbudowę brakujących ścian,
  • usunięcie martwej/obumierającej miazgi,
  • dezynfekcję i poszerzenie systemu kanałów korzeniowych,
  • wypełnienie kanałów odpowiednim materiałem,
  • wklejenie/ zacementowanie w kanałach odpowiednich wzmocnień,
  • założenie korony protetycznej po zakończonym leczeniu endodontycznym.
Gabinet dentystyczny Strzelce Opolskie

Jak widać leczenie to wymaga sporo uwagi i jest czasochłonne. Do tego należy pamiętać, że kanały korzeniowe nie są zwykłymi „rurkami”, które widoczne są na zdjęciach rtg, ale tworzą drzewiaste rozgałęzienia. Wszystko to sprawia, że leczenie nigdy nie jest w 100% przewidywalne i czasem wymaga powtórzenia lub uzupełnienia go o zabieg chirurgiczny (tzw. resekcja szczytów korzeni). Dla zapewnienia większej przewidywalności powyższych zabiegów w naszej praktyce używamy lup zabiegowych oraz mikroskopu zabiegowego, które znacznie ułatwiają pracę. W szczególnych przypadkach pacjent kierowany jest do endodonty, który podejmuje próbę wyleczenia zęba.
Choć całe leczenie jest czasochłonne i obarczone kosztami, trzeba mieć na uwadze, że jeśli wszystkie etapy przebiegną pomyślnie, jest to dobra alternatywa dla wykonania konwencjonalnych mostów protetycznych lub implantów.

Umów się na wizytę

Przewiń na górę